Бачинська Н. - Підготовка майбутніх фахівців зі спеціальності 029 "Інформаційна, бібліотечна та архівна справа": до питання формування фонду навчальної літератури, Клименко О. (2021)

  АРХІВ (Всі випуски) /     Зміст випуска (2021, Вип. 62)Ukrainian English

Бачинська Н., Клименко О.

Підготовка майбутніх фахівців зі спеціальності 029 "Інформаційна, бібліотечна та архівна справа": до питання формування фонду навчальної літератури

Рубрика: Розділ 1. Розвиток діяльності наукових бібліотек в умовах трансформації наукових комунікацій

Анотація: Реформування вітчизняної вищої школи передбачає запровадження нових спеціальностей і спеціалізацій, що потребує оновленого пакету навчальної літератури та спонукає викладачів до створення сучасних підручників та посібників. Мета статті – розкрити особливості формування фонду навчальної літератури для студентів спеціальності 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» на прикладі Київського національного університету культури і мистецтв. Методи дослідження. Досягненню поставленої мети сприяло використання загальнонаукових (аналізу, синтезу, узагальнення) та спеціальних методів дослідження (порівняльно-історичного, ретроспективного, проблемно-хронологічного). Наукова новизна. Аргументовано, що видання, якими активно послуговуються викладачі і студенти Київського національного університету культури і мистецтв, ґрунтуються на упорядкуванні теоретичних, методологічних та практичних досягнень бібліотекознавства як науки, оскільки вони заповнили велику прогалину у забезпеченні навчально-методичного складника освітніх програм спеціальності 029. Констатовано, що науковці галузевої вищої освіти активно запроваджують у навчальний процес концептуальні моделі підготовки фахівців нової генерації, застосовуючи цілий комплекс навчальної літератури. Висновки. Сучасній бібліотечно-інформаційній освіті притаманні багатоаспектність, варіативність, новизна, випереджальний характер, перспективність подальших розробок, удосконалення якісної підготовки бібліотечно-інформаційних фахівців ХХI ст. І сьогодні залишаються актуальними такі завдання, поставлені В. Бабичем на початку 90-х років ХХ ст., як створення науково-дослідного консультативного центру у сфері бібліотечно-інформаційної освіти, до функцій якого входили б розробки методологічного, філософського і теоретичного характеру в галузі бібліотекознавства, бібліографознавства, книгознавства, інформаційної діяльності, а також наукове обґрунтування змісту фахової освіти, її прогнозування та ін. Докорінна трансформація вітчизняної бібліотечної галузі у потужну галузь інформаційної індустрії потребує максимально прикладної орієнтації навчального процесу та інтеграцію бібліотечної освіти і практики, що результується у застосуванні ефективних інтелектуальних стратегій та продуктивних пошукових тактик.

Ключові слова: бібліотекознавство, вища бібліотечна освіта, навчальний посібник, Київський національний університет культури і мистецтв.



Цитованість авторів публікації:

Бібліографічний опис для цитування:
Бачинська Н. Підготовка майбутніх фахівців зі спеціальності 029 "Інформаційна, бібліотечна та архівна справа": до питання формування фонду навчальної літератури / Н. Бачинська, О. Клименко // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2021. - Вип. 62. - С. 11-27. doi: https://doi.org/10.15407/np.62.011


Бібліографія:

  1. Бачинська Н. Базові концепції модернізації вищої бібліотечної освіти в Україні. Вісник Книжкової палати. 2015. № 3. С. 32–35.
  2. ДСТУ 3017-95. Видання. Основні види. Терміни та визначення.
  3. Методичні рекомендації щодо структури, змісту та обсягів підручників і навчальних посібників для вищих навчальних закладів : Рішення Вченої ради Науково-методичного центру вищої освіти Протокол N 6 від 29.07.2005.
  4. Мудроха В. О. Роль національної бібліотеки у формуванні професійних компетенцій фахівців: спеціальність 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа». Бібліотека. Наука. Комунікація: Розвиток бібліотечно-інформаційного потенціалу в умовах цифровізації. Матеріали Міжнар. наук. конф. (м. Київ, 6–8 жовт. 2020 р.) / НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Асоц. б-к України, Рада дир. наук. б-к та інформ. центрів акад. наук – членів МААН; відп. за вип. М. В. Іванова. Київ, 2020. С. 81–85.
  5. Новальська Т. В. Основні напрями співробітництва Київського національного університету культури і мистецтв та Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Життя в науці. Студії на пошану Любові Дубровіної / Національна академія наук України, Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського ; відпов. ред. Олексій Онищенко ; упоряд: Оксана Боляк, Геннадій Боряк, Наталя Зубкова, Георгій Папакін, Ольга Степченко, Надія Шип. Київ : НБУВ, 2020. С 181–191.
  6. Про вищу освіту : Закон України від 1.07.2014 р. № 1556-УП/1.
  7. Про затвердження переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти в галузі 02 «Культура і мистецтво : Постанова Кабінету Міністрів від 29.04.2015 р. № 266.
  8. Стратегії розвитку вищої освіти України на 2021–2031 рр.