Горовий В. - Електронні інформаційні ресурси в суспільних трансформаціях (2023)

  АРХІВ (Всі випуски) /     Зміст випуска (2023, Вип. 67)Ukrainian English

Горовий В.

Електронні інформаційні ресурси в суспільних трансформаціях

Рубрика: Розділ 1. Інформаційне суспільство в умовах війни: трансформація інструментів і ресурсів

Анотація: У статті розглядаються якісно нові характерні особливості, яких набула суспільна інформаційна сфера з впровадженням електронних інформаційних технологій. Зростаючі обсяги продукованої суспільством інформації, удосконалення інструментів управління інформаційними потоками, щодалі глибше проникнення нової інформації в соціальну структуру суспільства та розширення доступу до неї дедалі більшої кількості людей відкрили нові можливості в реалізації продуктивних сил суспільства. Електронні технології за цих обставин прийшли і в бібліотечні установи – традиційні центри суспільного збереження й використання інформації. З одного боку, вони дали відчутний поштовх усім напрямам бібліотечної справи, що пов’язані з удосконаленням обслуговування читачів безпосередньо в бібліотеках. З другого – сприяли розширенню кола користувачів за межами бібліотеки через електронні засоби зв’язку. Посилення попиту на інформацію за межами традиційного читацького кола бібліотек у середовищі бізнесу, політики, владних структур, у процесі активізації всієї системи соціальних структур у рамках розвитку громадянського суспільства помітно розвиває і оновлює функції бібліотек. Активізація бібліотек у суспільному житті пов’язана також і з удосконаленням управління інформаційними процесами. Таким чином, впровадження електронних інформаційних технологій в інфосферу суспільства сприяє її інтелектуалізації. Удосконалення відповідних бібліотечних технологій сприяє розвитку суспільної пам’яті, суспільної самосвідомості та відіграє важливу роль у прогресі людства.

Ключові слова: бібліотечні інформаційні фонди, національний інформаційний простір, інформатизація, інформаційні обміни, інтелектуалізація інфосфери, управління інформаційними процесами, суспільна свідомість, загрози уніфікації, система інформаційних зв’язків.



Цитованість авторів публікації:

Бібліографічний опис для цитування:
Горовий В. Електронні інформаційні ресурси в суспільних трансформаціях / В. Горовий // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2023. - Вип. 67. - С. 9-17. doi: https://doi.org/10.15407/np.67.009


Бібліографія:

  1. Белл Д. Грядущее постиндустриальное общество. Опыт социального прогнозирования / пер. с англ. М. : Academia, 1999. С. 169.
  2. Иноземцев В. Л. Постиндустриальный мир Даниела Белла. М. : Academia, 1999. X LI.
  3. Кастельс М. Інтернет-галактика. Київ : Ваклер. 2007. 304 с.
  4. Моисеев Н. Н. Человек и ноосфера. М. : Мол. гвардия, 1990. 351 с.
  5. Національний інформаційний комплекс і його роль у глобальному інформаційному просторі : монографія / О. С. Онищенко, В. М. Горовий, В. І. Попик та ін. ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. Київ, 2014. 217 с.
  6. Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2 вересня 2015 року "Про нову редакцію Воєнної доктрини України" : Указ Президента України від 24.09.2015 № 555/2015. Верховна Рада України : офіц. вебсайт.