Мяскова Т. - Історик звичаєвого права І. Ю. Черкаський та його наукові праці в історико-культурному фонді "Відділи I–XV" бібліотеки Київського університету св. Володимира (2023)

  АРХІВ (Всі випуски) /     Зміст випуска (2023, Вип. 68)Ukrainian English

Мяскова Т.

Історик звичаєвого права І. Ю. Черкаський та його наукові праці в історико-культурному фонді "Відділи I–XV" бібліотеки Київського університету св. Володимира

Анотація: Мета статті – здійснити історико-книгознавчий та композиційно-змістовий аналіз прижиттєвих видань праць історика державних установ Гетьманщини та українського звичаєвого права Іринарха Ювеналовича Черкаського, які зберігаються у колекційному фонді "Відділи I–XV" бібліотеки Київського університету св. Володимира у відділі бібліотечних зібрань та історичних колекцій Інституту книгознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. До розгляду було залучено такі роботи вченого як "Громадський (копний) суд на Україні-Руси ХVІ–ХVІІІ вв.", "Судові реформи Гетьмана К. Г. Розумовського", "Звідомлення І. Ю. Черкаського про командирування до Чернігова в серпні року 1926", "Звідомлення І. Ю. Черкаського про відрядження до Харкова р. 1927. Устрій та поступок правний козацьких судів на Гетьманщині (тези)" та інші. Методологія дослідження базується на застосуванні загальноісторичних методів – порівняльно-історичного та загальнонаукових методів аналізу і синтезу. Наукова новизна полягає в тому, що вперше проведено ґрунтовний історико- книгознавчий аналіз наявних у історико-культурному фонді ""Відділи I–XV" бібліотеки Київського університету св. Володимира" відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського прижиттєвих видань історика права І. Ю. Черкаського. Доведено, що всі наявні у фонді наукові праці І. Ю. Черкаського мають печатки, подвійні шифри та авторські дарчі написи "Всенародній бібліотеці України". Також майже всі праці вченого були опубліковані в друкованому виданні наукового центру з дослідження історії права на території України, що існував у 1919–30 рр. у рамках Соціально-економічного відділу Всеукраїнської академії наук під назвою "Праці комісії для виучування історії західно-руського та Вкраїнського права". Висновки. Усі наявні наукові праці історика права І. Ю. Черкаського мають індивідуальний характер, власне наукове бачення проблем та історії, містять заклики до відродження українських історичних традицій у звичаєвому праві. А оскільки ці заклики лунали в умовах радянської влади, яка створювала власну історичну концепцію, де практично не було місця національній ідентичності, це врешті призвело до наукового та фізичного знищення вченого. Слід відзначити, що всі свої праці вчений подарував бібліотеці Всеукраїнської академії наук з метою поповнення "університетського відділу", про що свідчать виявлені на книгах інскрипти.

Ключові слова: І. Ю. Черкаський, Київський університет св. Володимира, копний суд, шрифтовий екслібрис.



Цитованість авторів публікації:

Бібліографічний опис для цитування:
Мяскова Т. Історик звичаєвого права І. Ю. Черкаський та його наукові праці в історико-культурному фонді "Відділи I–XV" бібліотеки Київського університету св. Володимира / Т. Мяскова // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2023. - Вип. 68. - С. 213-223. doi: https://doi.org/10.15407/np.68.213


Бібліографія:

  1. Бедрій М. М. Копні суди на українських землях у XIV–XVIII ст.: історико правове дослідження: монографія / Мар’ян Бедрій. Львів: Галицький друкар, 2014. 264 с.
  2. Василенко М. П. Передмова до книги "Черкаський І. Громадський (копний)суд на Україні-Русі XVI–XVIII вв.". Київ, 1928. IX, 714 с. В кн.: Праці комісії для виучування історії західноруського та вкраїнського права. Київ, 1928. Вип. 4. С. І–ІХ.
  3. Усенко І. Б. Черкаський І. Ю. Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.)[та ін.]. Київ : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 2004. Т. 6 : Т–Я. С. 395.
  4. Черкаський І. Ю. Судові реформи гетьмана К. Г. Розумовського. Ювілейний збірник на пошану акад. Дм. Багалія. Київ, 1927. С. 760–778.