Рудакова Ю. - Макулатурні аркуші почаївських друків як джерело доповнення латиношрифтного репертуару Почаївської друкарні (2021)

  АРХІВ (Всі випуски) /     Зміст випуска (2021, Вип. 62)Ukrainian English

Рудакова Ю.

Макулатурні аркуші почаївських друків як джерело доповнення латиношрифтного репертуару Почаївської друкарні

Рубрика: Розділ 3. Довідково-бібліографічні ресурси

Анотація: Мета дослідження – представити результати атрибуції 43 фрагментів почаївських стародруків, надрукованих латинським шрифтом, зі складу збірки відділу стародруків та рідкісних видань Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Фрагменти виявлено на внутрішніх сторонах почаївських оправ або обкладинок, форзацних аркушах примірників почаївських видань, надрукованих латинським і кириличним шрифтами. Методологія атрибуції та книгознавчого дослідження полягає у комплексному вивченні друкарських особливостей фрагментів, насамперед елементів структури тексту, художнього оздоблення та шрифтів. Наукова новизна. Оригінальні оправи є характерною особливістю почаївських видань. Також широко розповсюджені форзаци, виготовлені з невикористаних аркушів почаївських друків. Почаївський монастир мав власну палітурну майстерню, в якій виготовляли дерев’яні чи картонні оправи для книжкових блоків і паперові обкладинки для тонких видань. Для виготовлення та зміцнення оправ почаївські палітурники часто використовували аркуші різних видань друкарні, які з різних причин залишалися невикористаними при брошуруванні книжкових блоків накладу. Ці аркуші приклеювали до внутрішніх поверхонь оправ або обкладинок, а також використовували як матеріал для виготовлення форзаців, що є додатковим фактором при атрибуції аркушів, використаних як форзацні для почаївських оправ, оскільки свідчить про місце їх друку. При дослідженні фрагментів почаївських видань із фонду відділу стародруків та рідкісних видань Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського було виявлено та атрибутовано додаткові примірники (фрагменти) наявних у фонді видань, а також декілька видань, раніше не зафіксованих у складі колекції відділу. Деякі дрібні фрагменти атрибутувати немож ливо. Частина фрагментів залишилася не атрибутованою через брак детальної бібліографічної інформації та примірників видань, з якими їх можна порівняти. Натомість описано фрагменти декількох видань аркушевого та брошурного типу, не представлених у бібліографії українських стародруків. Висновки. Виявлення видань, раніше невідомих у бібліографії, свідчить про необхідність продовження дослідницької роботи з бібліотечними фондами та колекціями української стародрукованої книги.

Ключові слова: атрибуція, фрагмент видання, друкарня Почаївського монастиря, оправа, обкладинка, форзац.



Цитованість авторів публікації:

Бібліографічний опис для цитування:
Рудакова Ю. Макулатурні аркуші почаївських друків як джерело доповнення латиношрифтного репертуару Почаївської друкарні / Ю. Рудакова // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2021. - Вип. 62. - С. 464-478. doi: https://doi.org/10.15407/np.62.464


Бібліографія:

  1. Борковська В. Г., Хауха Л. В., Адамович В. А. Каталог видань Почаївського та Унівського монастирів XVIII–XX ст. з колекції Музею книги і друкарства України. Київ : Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2008. 360 с. : іл.
  2. Заболотна Н. Марґіналії та видавничі оправи стародруків – додаткові джерела до вивчення історії діяльності друкарень. Наукові праці Національної Бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Київ, 2011. Вип. 31. С. 249–258.
  3. Заболотна Н. Почаївські кириличні стародруки з фондів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського як джерело з історії редакційно-видавничої та друкарської діяльності. Друкарня Почаївського Успенського монастиря та її стародруки. Київ, 2011. С. 33–55.
  4. Заболотна Н. Тексти та покрайні записи ХVІІІ – початку ХІХ ст. з кириличних видань Почаївської друкарні як свідчення про рекламу і способи поширення цих книг у зазначений період. Українська писемність та мова в манускриптах і друкарстві. Матеріали 3-ї і 4-ї наук.-практ. конференцій (8 листопада 2012 р., 11 листопада 2013 р.) до дня української писемності та мови. Київ, 2014. С. 13–18.
  5. Запаско Я. П., Ісаєвич Я. Д. Пам’ятки книжкового мистецтва: каталог стародруків, виданих на Україні: у 2-х кн., 3-х ч. Львів : Вища школа, 1981–1984.
  6. Почаевский сборник / отв. ред. Н. В. Колпакова. Санкт-Петербург, 2007. 216 с. : илл.
  7. Славянские книги кирилловской печати XV–XVIII вв. Описание книг, хранящихся в Государственной публичной библиотеке УССР / сост. С. О. Петров, Я. Д. Бирюк, Т. П. Золотарь. Киев : Издательство АН УССР, 1958. 267 с.
  8. Dworzak A. XVIII-wieczne uroczystości z udziałem cudownego obrazu Matki Boskiej Tartakowskiej. Przyczynek do funkcjonowania lokalnych sanktuariów maryjnych w Rzeczypospolitej. Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej / pod red. Wojciecha Walczaka i Karola Łopateckiego. Białystok: Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy, 2013. T. 5. S. 143–160.
  9. Estreicher K. Bibliografia Polska. Kraków, 1882–2007. T. 8–35.