Аксьонова Н. - Аудіокнига як сучасний бібліотечний ресурс (порівняльний аналіз поширення на міжнародній платформі "Ютуб"), Самсонов М. (2020)

  АРХІВ (Всі випуски) /     Зміст випуска (2020, Вип. 58)Ukrainian English

Аксьонова Н., Самсонов М.

Аудіокнига як сучасний бібліотечний ресурс (порівняльний аналіз поширення на міжнародній платформі "Ютуб")

Рубрика: Розділ 1. Бібліотеки у формуванні інформаційного ресурсу стратегічних комунікацій

Анотація: У статті досліджуються питання поширювання аудіокниги в Інтернеті, визна- чається важливість для бібліотек, як додаткового електронного ресурсу, який можна задіяти для збагачення бібліотечних сайтів. Підкреслюються позитивні моменти використання аудіокниг як джерела пізнання, освіти для людей з вадами слуху, для людей та дітей, які не вміють читати, отримання нової інформації для розвитку, самоосвіти. Зазначаються переваги при прослуховуванні аудіокниг, а саме: зір відпочиває, людина може суміщати декілька справ (багатозадачна діяльність); ефективно використовувати час: слухати стоячи в черзі, у міському транспорті, займаючись домашніми справами, спортом. Також підкреслюється, що зручність та легкість прослуховування аудіокниг дає можливість доступності україномовного контенту в будь-яких куточках світу, оскільки за кордоном купити українську паперову книжку складніше. Зроблено порівняльний аналіз представлення аудіокниг на платформі «Ютуб» для виявлення каналів з найбільшим переглядом, прослуховуванням, мовою озвучення. З цією метою проаналізовано 26 каналів і з’ясовано, що кількість україномовних джерел в рази менше в порівнянні з російськомовними, тобто недостатньо приділено уваги до використання цього потужного джерела. Пропонується для подальшого розвитку діяльності українських бібліотек створення та завантажування своєї бази аудіокниг в ютуб, як одного з пер- спективних напрямів розширення абонентської бази читачів. Таким чином, робиться висновок, що завдяки появі звукової літератури, бібліотеки одержали додаткові можливості задіяти ресурс для популяризації укра- їнської мови, посилаючись на канали ютуб, де представлено в широкому обсязі різножанрові, цікаві твори, тим самим роблячи свій державно-просвітницький внесок у виховання інтелектуальної, всебічно розвиненої, патріотичної людини, яка цінує свою культуру. Крім того, акцентується увага, що задіяння можливостей аудіокниг є також важливим елементом, стратегічним складником у системі захисту інформаційно-культурного простору держави від інформаційних війн.

Ключові слова: аудіокнига, бібліотека, інформпростір, канал, ресурс, ютуб.



Цитованість авторів публікації:

Бібліографічний опис для цитування:
Аксьонова Н. Аудіокнига як сучасний бібліотечний ресурс (порівняльний аналіз поширення на міжнародній платформі "Ютуб") / Н. Аксьонова, М. Самсонов // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2020. - Вип. 58. - С. 159-172. doi: https://doi.org/10.15407/np.58.159


Бібліографія:

  1. Матеріал з «Вікіпедії» – вільної енциклопедії.
  2. Чирков О. А. Звукова книга – новітня ділянка на конкурентному полі української культури з російською. Зб. наук. пр. НДІУ. Київ, 2008. Т. ХІХ. С. 298–309.
  3. Водолазька С. А. Аудіокниги як інноваційний спосіб популяризації книги. 2013. С. 101–106.
  4. Вперше в Україні сучасна аудіокнига.
  5. Калугіна К. Інформація про особливості аудіокниги в банерній рекламі крамниці аудіокниг Audible. Діалог: Медіа-студії. 2015. Вип. 20. С. 239–245.
  6. Як працює перша українська аудіокнигарня… Так, вона існує!
  7. Парфенюк І. М. Україномовний простір як стратегічний складник в системі захисту держави від інформаційних війн. Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. Київ, 2020. № 2. С. 123–129.
  8. Огієнко І. (Митрополит Іларіон). Наука про рідномовні обов’язки.
  9. Слухати чи читати? Експерти пояснили, чи кращі друковані книжки за аудіо. Українська правда : вебсайт. 2018.
  10. Баль В. Ю. «Звучащие книги» в современной издательской индустрии. Вопросы книгоиздания. Текст. Книга. Книгоиздание, 2018., pp. 91–101. doi: https://doi.org/10.17223/23062061/17/7
  11. Самсонов М. Представлення бібліотек на вебсайті YouTube. Наук.пр. Нац. б-ки України ім. В. І. Вернадського. 2013. Вип. 36. С. 225–236.
  12. 37 Mind Blowing YouTube Facts, Figures and Statistics. 2019. MerchDope.
  13. Сайт Національної бібліотеки України для дітей.