Лісова І. - Трансформація діяльності бібліотек в умовах карантину: соціологічний вимір (2023)

  АРХІВ (Всі випуски) /     Зміст випуска (2023, Вип. 68)Ukrainian English

Лісова І.

Трансформація діяльності бібліотек в умовах карантину: соціологічний вимір

Анотація: Мета статті – аналіз соціологічних досліджень, присвячених особливостям діяльності закладів освіти та культури, зокрема бібліотек, спрямованої на забезпечення користувачів необхідною інформацією та ресурсами, запровадження нових послуг, створення нових можливостей в умовах карантинних обмежень. Методологія дослідження. Стаття має характер огляду соціологічних досліджень, у якому застосовані загальнонаукові та спеціальні методи, а саме: аналіз, узагальнення, порівняння, оглядово-аналітичний та метод візуалізації результатів досліджень. Наукова новизна полягає в тому, що на основі аналізу соціологічних досліджень, за допомогою фахових матеріалів та ресурсів бібліотек комплексно висвітлено трансформацію діяльності бібліотек під впливом пандемії коронавірусу COVID-19, який порушив звичний алгоритм роботи та змусив шукати нові шляхи надання доступу користувачам до своїх ресурсів та послуг. Висновки. Карантинні обмеження, спричинені коронавірусом, вплинули на всі сфери діяльності, зокремаі на роботу закладів освіти та культури, змусивши їх шукати шляхи реалізації своїх функцій в нових умовах. Публічні бібліотеки оперативно запроваджували доступ до своїх цифрових ресурсів та використовували різноманітні форми та інструменти для бібліотечно-інформаційного обслуговування за допомогою різноманітних онлайн-сервісів. За час карантинних обмежень публічні бібліотеки України сформували та використовували різноманітні форми комунікаційних зв’язків із своїми користувачами, що свідчить про високий адаптивний потенціал бібліотечно-інформаційного обслуговування в умовах віддаленого доступу та обмежених фізичних можливостей. Соціологічні дослідження засвідчили, щоукраїнські бібліотекарі в цілому впоралися з своїм завданням, використовуючи всі можливості з розширення діапазону інформаційних та культурних послуг.

Ключові слова: пандемія COVID-19, коронавірус, соціологічні дослідження, карантинні обмеження, публічні бібліотеки, трансформація діяльності бібліотек, бібліотечно-інформаційне обслуговування, віддалений доступ, онлайн-форми роботи.



Цитованість авторів публікації:

Бібліографічний опис для цитування:
Лісова І. Трансформація діяльності бібліотек в умовах карантину: соціологічний вимір / І. Лісова // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2023. - Вип. 68. - С. 160-173. doi: https://doi.org/10.15407/np.68.160


Бібліографія:

  1. Бібліотеки в умовах пандемії COVID-19 / Українська бібліотечна асоціація.
  2. Дистанційне інформаційно-бібліотечне обслуговування користувачів: новіформи та методи: підсумки за матеріалами обласного анкетування / уклад.А. М. Гуменюк, В. В. Пасічник, Хмельницька обласна універсальна науковабібліотека. Хмельницький, 2021. 11 c.
  3. Навчання на карантині: що показало соціологічне дослідження / підгот. Ольга Чекіс. Дзеркало тижня. 2020, 17 трав.
  4. Назаренко Ю., Сирбу О. Культура в умовах пандемії: аналіз проблем і наслідків / CEDOS.
  5. Наукові комунікації молодих вчених під час карантину: результати опитування / Мін-во освіти і науки України, Рада молодих вчених при МОН України.
  6. Паянок Н. Молодь, допоможіть з’ясувати: карантин – крах усіх планів чинові можливості? (за результатами всеукраїнського опитування). Бібліосвіт. 2021.№ 1(77). С. 73–76.
  7. Полек Т., Саніна Т., Соболь Ю. Вплив пандемії COVID-19 на щоденні практики дитинства. Київ, 2021. 81 с.
  8. Трансформація надання культурних послуг бібліотеками України для дітейв умовах сучасних викликів : підсумки дослідж. : бюл. соціолог. служби. Вип. 39 /Нац. б-ка України для дітей ; уклад. Є. Ю. Лідерман. Київ : НБУ для дітей,2022. 20 с.
  9. Як живе молодь України у час COVID-19: нове дослідження / Профспілка працівників освіти і науки.
  10. COVID-19 and the Global Library Field. Key Resources for Libraries in responding to the Coronavirus Pandemic. IFLA.
  11. Cultural and creative industries in the face of Covid-19: an economic impact outlook / UNESCO. Paris, 2021. 62 p.