Побережна Т. - Розширення завдань у діяльності публічних бібліотек Поділля в умовах воєнного стану в Україні (2023)

  АРХІВ (Всі випуски) /     Зміст випуска (2023, Вип. 68)Ukrainian English

Побережна Т.

Розширення завдань у діяльності публічних бібліотек Поділля в умовах воєнного стану в Україні

Анотація: Мета статті – дослідження розширення завдань у діяльності публічних бібліотек Поділля в умовах воєнного стану в Україні. Методологічну основу статті становили методи аналізу і синтезу, системний і структурно-функціональний, порівняння і узагальнення. Наукова новизна. Репрезентовано розширення завдань та збагачення функцій діяльності публічних бібліотек Поділля в умовах російсько-української війни, що зумовлено зміною пріоритетів у бібліотечній практиці. Аргументовано, що бібліотечна справа в умовах воєнного стану в Україні адаптувалася до нових реалій через впровадження нових напрямів роботи, зорієнтованих на потреби громади і краян, що позитивно вплинуло на імідж бібліотек. Висновки. Інформаційна технологізація бібліотечно-інформаційної сфери сприяла швидкій адаптації до складних умов воєнного стану роботи бібліотечних закладів, позитивно вплинула на зміцнення ролі українського бібліотечного інституту в соціумі. У контексті загальних стратегій та перспектив розвитку українського суспільства і глобальних технологічних змін бібліотеки стали центрами дієвої участі у житті громадян, середовищем реалізації креативних проєктів, майданчиком соціальної активності, що засвідчує зміну парадигми бібліотекознавства: бібліотека від закладу культури, надання інформації і знань читачу в інформаційному суспільстві переходить на якісно новий рівень у цифрову епоху через впровадження у бібліотечну практику інноваційних форм і методів роботи. Не зважаючи на повномасштабну війну та її жахливі наслідки (руйнування будівель, втрата фондів, загибель бібліотечних працівників), український бібліотечний інститут оптимально зреагував на виклики сьогодення і засвідчив затребуваність бібліотек як загальнодоступних соціокультурних дозвіллєвих закладів, місія яких трансформувалася з джерела знань і достовірної інформації в надійного співучасника у різноманітній підтримці громадян, багатоаспектній роботі на Перемогу.

Ключові слова: бібліотекознавство, бібліотечна справа, публічні бібліотеки Поділля, інформаційно-комунікаційні технології, інформаційний ресурс, інформаційний простір, цифровізація.



Цитованість авторів публікації:

Бібліографічний опис для цитування:
Побережна Т. Розширення завдань у діяльності публічних бібліотек Поділля в умовах воєнного стану в Україні / Т. Побережна // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2023. - Вип. 68. - С. 224-235. doi: https://doi.org/10.15407/np.68.224


Бібліографія:

  1. Аксьонова Н. Бібліотерапія як напрям діяльності бібліотек в умовах російсько-української війни. Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Київ, 2022. Вип. 64. С. 107–119.
  2. БібліоМалин : блог. Центральна публічна бібліотека імені Василя Скуратівського.
  3. Бібліотеки Вінничини і реформи.
  4. Бібліотечна платформа Малинщини. Facebook.
  5. Бондарчук Я. Діяльність Наукової бібліотеки Вінницького національного медичного університету імені М. І. Пирогово на шляху до перемоги. Бібліотечний форум: історія, теорія і практика. 2022. № 4. С. 2–3.
  6. Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека імені Валентина Отамановського : вебсайт.
  7. Горбатенко Ю. Військовий час дитячих бібліотек Одеси. Бібліотечний форум: історія, теорія і практика. 2022. № 4. С. 4–5.
  8. Забіянов Є., Антонюк Д. Бібліотечний театр та відеогеймінг. Бібліотечний форум: історія, теорія і практика. 2022. № 3. С. 2–4.
  9. Косій А. Бібліотеки Снігурівщини: втрати і нові горизонти. Бібліотечна планета. 2023. № 2. С. 9–11.
  10. Клуби, гуртки – приєднуйтесь! Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека імені Валентина Отамановського : вебсайт.
  11. Кравець Л. Функції бібліотек України в умовах сучасних викликів війни. Інформація та соціум: збірник матеріалів VIIІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Вінниця, 02 червня 2023 р.). Вінниця: ДонНУ імені Василя Стуса.2023. С. 90–93.
  12. "ЛІТтера" : вебсайт.
  13. "ЛІТтера". Facebook.
  14. Новальська Ю. В. Публічні бібліотеки України в умовах воєнного стану. Бібліотека. Наука. Комунікація. Інноваційні трансформації ресурсів і послуг : матеріали Міжнар. наук. конф. (4–6 жовт. 2022 р.) / НАН України, Нац. б-ка України імені В. І. Вернадського, Асоц. б-к України, відп. ред. О. М. Василенко. Київ, 2022. С. 77–79.
  15. Поділля. Вікіпедія. Вільна енциклопедія. (дата звернення: 20.08.2023).
  16. Сватула Т. Бібліотеки Херсонщини під час окупації: нотатки під обстрілами. Бібліотечна планета. 2023. № 2. С. 6–9.
  17. Сердюк С., Герасимов С. Бібліотеки України під час війни: адаптація до нових реалій та визначення пріоритетів. Бібліотечний форум: історія, теорія і практика. 2022. № 3. С. 9–14.
  18. Центральна публічна бібліотека імені Василя Скуратівського : YouTube канал. (дата звернення: 11.08.2023).
  19. Чегринець М. У тяжкі часи бібліотека згуртувала нас (Роздуми про мир та війну). Бібліотечний форум: історія, теорія і практика. 2022. № 3. С. 15–18.
  20. Шум Л., Алексеєнко К. Бібліотеки під час війни: внесок в загальну справу перемоги. Рубрика Медіарішень.