Горова С. - Електронні ресурси бібліотек у зміцненні самосвідомості користувачів у стресові періоди життя (2022)

  АРХІВ (Всі випуски) /     Зміст випуска (2022, Вип. 63)Ukrainian English

Горова С.

Електронні ресурси бібліотек у зміцненні самосвідомості користувачів у стресові періоди життя

Рубрика: Розділ I. Бібліотеки в умовах цифровізації сучасного інформаційно-освітнього і наукового простору

Анотація: Інформаційні процеси останніх десятиріч, пов’язані з масовою комп’ютеризацією всіх сфер суспільного життя та розвитком електронних інформаційних технологій, cтрімко впливають на сучасну людину, її соціально-психологічну сферу та соціокультурне оточення. Глобальна інформатизація, у тому числі її активізація в бібліотечній сфері, забезпечуючи доступ якомога ширшій аудиторії користувачів до наявних у розпорядженні суспільства інформаційних ресурсів, створює умови для масового інфотворення у сфері електронних ресурсів, розвитку між особистісного спілкування, сприяє її зростаючому самовиявленню в інформаційній сфері в порівнянні з будь-якими раніше відомими періодами в її існуванні. Проте зі збільшенням обсягів інформації в користувача збільшується також число фобій, найближчих до чуттєвої сфери і продукованих найближчому оточенню через інформаційні процеси. Водночас раціональне сприйняття оточуючої дійсності потребує вмливого підходу, певних знань, критичного осмислення фактів, і часто цей процес відстає від сфери емоційного реагування. Якщо говорити про електронні інформаційні ресурси, то вони насамперед можуть продукувати стрес, однак досі неефективно використовують наявні широкі можливості для його нівелювання, для формування суспільного оптимізму. Такий оптимізм при використанні електронних інформаційних ресурсів формується при спілкуванні в соціальних мережах із близькими і рідними людьми, друзями, при появі нових соціальних контактів, що стають базою для позитивних психологічних орієнтирів. Нові електронні інформаційні технології створюють можливості для відродження ментальних ресурсів самосвідомості і використання їх в інформаційному подоланні стресових явищ. При цьому треба підкреслити, що активізація процесу циркуляції інформації в суспільстві та необхідність її організації для використання в суспільнозначимих цілях, а також у боротьбі із зумисними негативними інформаційними впливами в межах інформаційних воєн, спричинює нові суспільні запити для трансформації бібліотечних установ як центрів зберігання і організації використання інформаційних ресурсів у новій інституційній якості боротьби зі стресами. Вони можуть бути використані для своєрідної інформаційної терапії в складних життєвих ситуаціях.

Ключові слова: інформація, стрес, соціальні мережі, маніпулятивні технології, бібліотечні установи.



Цитованість авторів публікації:

Бібліографічний опис для цитування:
Горова С. Електронні ресурси бібліотек у зміцненні самосвідомості користувачів у стресові періоди життя / С. Горова // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2022. - Вип. 63. - С. 75-87. doi: https://doi.org/10.15407/np.63.075


Бібліографія:

  1. Абдеев Р. Ф. Философия информационной цивилизации. М. : ВЛАДОС, 1994.
  2. Ландэ Д. В. Поиск знаний в Интернет. Профессиональная работа / пер. с англ. М. : Вильямс, 2005.
  3. Зернецька О. В. Глобальний розвиток систем масової комунікації і міжнародні відносини. Київ : Освіта, 1999.
  4. Лобузіна К. Технології організації знаннєвих ресурсів у бібліотечно-інформаційній діяльності : монографія / відп. ред. О. С. Онищенко ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. Київ, 2012.
  5. Національна доповідь про стан і перспективи розвитку освіти в Україні / за заг. ред. В. Г. Кременя. Київ : Пед. думка, 2016.
  6. Панченко О. А. Кабанцева А. В. Людська психіка в інформаційній небезпеці.
  7. Бодров В. А. Роль личностных особенностей в развитии психологического стресса. Психические состояния. СПб. : Питер, 2000. С. 151.
  8. Люди з хворобами серця під час війни. Як боротися зі стресом та говорити з рідними із групи ризику.
  9. Life-style intervention at the worksite–reduction of cardio vascular risk factors in a randomized study.
  10. Львова І. Сім захворювань, викликаних стресом. 2018.
  11. Як війна впливає на українців, їхню роботу та надії на майбутнє. Дослідження.
  12. Зубчик О. А. Політична маніпуляція і проблема відповідальності влади та ЗМІ. Парадигма творення в сучасній науці: на шляху до інтегрованого світогляду : матеріали наук.-прак. конф. (Острог, 2009). Острог, 2009. Вип. 1. С . 19–208.
  13. Почепцов Г. Г. Інформаційна війна як інтелектуальна війна.
  14. Ковалевич Б. В. Соціальні мережі як новий інструмент ведення інформаційних війн у сучасному світі. Грані . 2014. № 4 (108). С. 118–121.
  15. Крайнова К. А. Интернет как средство политической манипуляции в современном политическом управлении.
  16. Кара-Мурза С. Г. Манипуляция сознанием. М., 2005. С. 715–719.
  17. Горова С. В. Бібліотечні установи у задоволенні потреб користувача інформаційного суспільства. Sciences of Europe. Прага, 2017. № 20 (20). Т. 4. С. 63–79.